najwyższe uzyskane odszkodowanie za śmierć osoby bliskiejJakie było najwyższe wywalczone odszkodowanie po śmierci osoby bliskiej w Polsce? 9 czerwca 2008 roku Sąd Apelacyjny przyznał pewnej kobiecie aż pięćset tysięcy złotych odszkodowania, plus odsetki za każdy dzień prowadzenia procesu, co łącznie dało około miliona polskich nowych złotych.

Kobieta w wypadku straciła męża, dobrze zarabiającego menedżera, który utrzymywał rodzinę. Pierwsza zasądzona kwota była wykalkulowana jako dwadzieścia lat średniej pensji męża, i wyniosła aż półtora miliona złotych. Niestety Sąd Najwyższy uchylił owe roszczenie, gdyż prawnik nieumiejętnie przeprowadził proces o odszkodowanie.

Korzystając z okazji pragnę polecić Państwu znajomego prawnika, od wielu lat trudniącego się dochodzeniem wysokich odszkodowań.
Radca Prawny Artur Klimkiewicz: Odszkodowania po śmierci bliskiej osoby

Wracając do wspomnianego procesu: Dopiero po 30 maja 2008 roku (kiedy to weszła bardzo istotna nowelizacja do Kodeksu Cywilnego o odszkodowaniach za straty moralne i cierpienia psychiczne), gdy Sąd Apelacyjny znów złożył wniosek o odszkodowanie – tym razem w wysokości pół miliona plus odsetki – wyrok został uznany i kobieta otrzymała swoje odszkodowanie.

Niestety, decyzje sądów nie mogą być nigdy przewidziane, bo chociażby dla pewnej kobiety z Łodzi, która po śmierci syna w wypadku samochodowym żądała odszkodowania, Sąd nie przyznał nawet złamanego grosza. Jednak ostatnio sędziowie wykazują skłonność do wypłacania coraz wyższych kwot tytułem odszkodowania po śmierci bliskich. Warto ubiegać się o odszkodowanie, ponieważ możemy zyskać należne nam pieniądze za wyrządzone szkody, zarówno na tle psychicznym, jak i fizycznym.

Polecam bardzo przydatny dla poszkodowanych ubiegających się o zadośćuczynienie artykuł: zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej