Dzisiaj chciałbym kontynuować temat ilości wypadków na polskich drogach – Co jest główna przyczyną wypadków? Jak zmieniała się liczba wypadków w kolejnych latach? Czy należy się niepokoić? Zapraszam do lektury.

Jakie mogą być przyczyny wypadków?

Tego nikt dokładnie nie potrafi powiedzieć, bo czynników wpływających zarówno na nieostrożność kierowców, jak i na jakość dróg jest bardzo wiele. Do tych pierwszych zaliczyć możemy na przykład ogólne rozluźnienie i dekoncentrację spowodowaną alkoholem, zdekoncentrować kierowcę może pasażer, rozmowa telefoniczna, czy nawet zdarzenia mające miejsce poza autem. Tak więc widzimy, że dokładne określenie przyczyn wypadków nie jest praktycznie możliwe. Niemniej jednak z pewnością możemy się zgodzić co do tego, że niestosowanie się do przepisów i jazda pod wpływem alkoholu mają najgroźniejsze skutki, które mogą nie zostać uwzględnione w odszkodowaniu za wypadek i zadośćuczynienie/odszkodowanie może się w ogóle nie należeć.

Jak się ma sytuacja wypadków na przestrzeni ostatnich lat?

Ogólnie rzecz biorąc, nie jest aż tak źle jak mówią media, choć wszystko zależy od punktu widzenia… Pod względem stosunku ilości wypadków do ilości pojazdów poruszających się po naszych drogach  nie jesteśmy wcale w tyle za resztą Europy. Sytuacja w ciągu kilku lat, można powiedzieć, że istotnie się poprawiła, wyraźnie widać tendencję spadkową – polecam przeczytać poprzedni artykuł w którym wspominałem o zadośćuczynieniu za śmierć w wypadku.